sobota 28. září 2013

Výstava v Bruselu k 75. výročí mnichovské tragédie

24. září se v budově Evropského parlamentu konala vernisáž výstavy k 75. výročí Mnichova. Autorem výstavy tvořené 24 panely a zahrnující období od vzniku od vzniku Československé republiky po její rozbití mnichovskou dohodou byl Vojenský historický ústav, iniciátorem poslanec v Evropském parlamentu Ing. Jan Zahradil. Díky jeho pozvání se vernisáže zúčastnili doc. PhDr. Václav Houžvička z university Jana Evangelisty Purkyně, JUDr. Jaroslava Janderová, (Publicum Commodum), plk. Ing. Emil Kulfánek, místopředseda ČSBS a místopředseda Kruhu občanů vyhnaných v r. 1938 z pohraničí Ing. Jiří Prokop.


Jan Zahradil zahajuje výstavu
Výstava setrvá v budově Evropského parlamentu do pátku 27.9., ale plánuje se její další využití pro střední školy i jinde. Účast na vernisáži byla značná, Jan Zahradil ji hodnotil jako velmi úspěšnou. Ze známých osobností jsme mohli zaznamenat přítomnost Vladimíra Remka, Ing. Evžena Tošenovského a dalších. Vernisáž zahájil Jan Zahradil, první projev přednesl náměstek ministra obrany Daniel Koštoval, po něm jeden z autorů výstavy PhDr. Karel Straka, PhD z VHÚ.


J. Zahradil, J.Janderová, J. Prokop, E.Kulfánek
Zajímavostí výstavy je připomenutí dnes už málo známého člena britské vlády, Duffa Coopera, který patřil k největším kritikům politiky appeasementu a na protest proti této politice rezignoval na svou funkci. 24.9.1938 si do svého deníku zapsal: „ Stáli jsme před dvěma nepříjemnými alternativami: válkou nebo nečestným mírem. Nyní vidím třetí možnost, totiž ztrátu cti a válku.“

Závěrem bych rád znovu vyjádřil vřelý dík všem, kdo se o tuto v dnešní době velmi potřebnou výstavu zasloužili.

Jiří Prokop