pondělí 18. února 2013

Kruh na internetu

Naše organizace letos existuje již dvacátým rokem. (Oficiálně byl Kruh občanů ČR vyhnaných r. 1938 z pohraničí založen 28. října 1993.) Internet se do ještě federálního Československa dostal sice už v únoru 1992, ale exkluzivní licenci na „přenos dat” držela společnost Eurotel, která ji však ke komerčnímu provozování internetu nepoužívala. Český internet byl nejdříve uzavřený pouze do akademické sféry, a to až do 1. července 1995, kdy původní licence padla. S trochou nadsázky se tak dá říci, že jsme tu byli ještě dříve než internet. A když přišel internet, objevil se Kruh i na něm.


Jak se měnil internet, měnila se i ta naše přítomnost na něm. Ještě před rokem naše stránky hostovaly na webu Českého svazu bojovníků za svobodu, kde byly k nalezení v podsložce „Z historie odboje”. V té době mě oslovil Jiří Prokop s tím, že by bylo vhodné, abychom měli svou vlastní stránku s vlastní originální adresou, jejímž hlavním úkolem mělo být zveřejňování článků z našeho časopisu Zprávy z Kruhu. A když mám vlastní blog, že bych jistě věděl, jak na to. Přiznám se, že technicky „jak na to" nevím, naštěstí mám dcerku, která věděla. A tak jsem mohl 11. března 2012 vložit na "síť" první příspěvek – stanovy našeho Kruhu. A hned následující středu pak články z právě čerstvých Zpráv. Naše stránky kruh1938.blogspot.cz začaly fungovat.

Ukázalo se, že se tak stalo v pravý čas, protože ČSBS zrovna aktualizoval své stránky. Po jejich změně už pro nás na nich místo nebylo. Od té doby naše stránka funguje jako jakási nástěnka, na které se objevuje alespoň jeden příspěvek měsíčně. Když zde nejsou články ze Zpráv, tak zveřejním nějaký dokument či svůj starší článek o našem nekonečném potýkání se sudetoněmeckým landsmanšaftem – a jeho "šestou kolonou" u nás. Ukázalo se, jak je důležité mít vlastní web právě v nedávné době, kdy náš Kruh vystoupil na společné tiskové konferenci se zástupci ČSBS, Sdružení Českého národního povstání, Společnosti Ludvíka Svobody, Svazu vojenských veteránů ČR, Slovanského výboru, Sdružení Čechů z Volyně a jejich přátel, Sdružení zahraničních vojáků II. světové války, Křesťanskosociálního hnutí a Rady seniorů ČR, kde jsme jakožto členové „Vlasteneckého fóra” odsoudili výroky prezidentského kandidáta Karla Schwarzenberga. Podle nich by "dnes" šel prezident Edvard Beneš i se svou vládou před mezinárodní soudní tribunál v Haagu. (Kam by „dnes” šli i naši tehdejší spojenci, včetně Britů a Američanů.) Ostatně podle „knížecího mínění” Benešovy dekrety už 20 let neplatí. Po této tiskové konferenci začala být po naší organizaci na síti sháňka, možná i díky negativní kampani „šesté kolony”. A tu bylo dobře, že internetové vyhledávače mohly zájemce navést na jasný cíl.

Naše stránky jsou obvykle navštíveny jen několika čtenáři za den. Návštěvnost stoupne, pokud se mi podaří umístit někde na čtenější stránce okaz na náš blog. Stalo se tak třeba na konci loňského května, kdy na Neviditelném psu vyšel můj článek k právě poběhnuvším Sudetoněmeckým dnům v Norimberku. Ve článku jsem dal odkaz na sudetoněmecký dokument „Stanovisko k sudetské otázce - 20 bodů”, který je umístěn na našich stránkách. Zájem o ně ten den projevilo 68 čtenářů. Ona zmíněná tisková konference pak měla za následek, že se na naše stránky podívalo během jediného dne 523 zájemců. A zájem o oněch "20. bodů" projevilo dodneška 900 čtenářů. Paradoxně se tak na našem webu těší největšímu zájmu – originální dokument sudetoněmecké organizace. A to je dobře! Podle našich stanov jsme připraveni „vést dialog na platformě demokracie, občanské společnosti a objektivního poznání s každým, kdo o ně projeví zájem”. Podle mě je nejdůležitější právě to „objektivní poznání”, které v minulých letech doznalo pod soustředěným tlakem landsmanšaftu velký skluz k neobjektivitě. Z tohoto hlediska je potěšující, že na druhém místě ve čtenosti se umístil příspěvek webu Projev Dr. Edvarda Beneše v Lidicích 10.6.1945 (400 originálních přístupů).

Naše stránky jsou důležité i proto, že umožňují, aby se s našimi dokumenty a Zprávami mohli seznámit lidé mimo území ČR. A zde je náš dopad skutečně celosvětový. Překvapivě v dlouhodobých tabulkách návštěvnosti vedou (po ČR) Spojené státy, následované Německem. Bronzovou drží Slováci, ale zde je potěšitelné, že pokud se týče návštěvnosti v posledním měsíci, pak zde se Slováci vyšvihli na první místo. (Pravděpodobně díky i oné prezidentské kampani, kterou sledovali.)

Desítky přístupů máme ze Švýcarska, Izraele, Ruska, Rakouska, Slovinska, Kanady a Velké Británie. Jednotlivci nás čtou ve Francii, Nizozemsku, Jižní Koreji, Austrálii, Belgii či Finsku. Ojedinělé návštěvy přicházejí i z tak exotických míst jako jsou  Brazílie, Malajsie, Indonésie, Tchaj-wan či Srí Lanka. Pokud máte počítač a přístup k internetu, můžete se na naše stránky podívat i vy. Stačí, když do adresové řádky napíšete Kruh1938.blogspot.cz.

Pokud budete mít nějaké připomínky k práci redakce, případně svoje vlastní příspěvky, obraťte se na redakci, která má mailovou adresu kruh1938@seznam.cz. Těšíme se na ně nejen my, ale třeba i někdo v Malajsii.

Jan Kovanic