úterý 28. srpna 2018

Živá paměť


Kontaktní  centra  pro  oběti  nacismu  a  mezigenerační  dialog společnosti Živá paměť

Dovolujeme si Vám představit aktivity obecně prospěšné společnosti Živá paměť ve prospěch přeživších nacistické perzekuce v  České republice. Nejprve několik slov k  společnosti samotné. Živá paměť byla založena v  roce 2003 pracovníky Kanceláře pro oběti nacismu Česko-německého fondu budoucnosti. Posláním společnosti Živá paměť je péče o společný odkaz osob pronásledovaných nacistickým režimem, a s tím související informační, vzdělávací a dokumentační činnost. V  současné době organizujeme po České republice putování výstavy „Paměť tváře/ Tváře paměti …nejen nuceně nasazených“, která připomíná životní příběhy obětí nacismu. U příležitosti  jednotlivých vernisáží probíhají setkání odborné veřejnosti s  pamětníky nacismu.  Na internetových stránkách www.nucenaprace.cz tak dále naleznete příběhy obětí nacismu, které byly natočeny a didakticky zpracovány pro výuku na školách. Poradna pro oběti nacismu, kterou provozuje naše společnost, sídlí v  Praze, ale působí po celé republice. Pomůže Vám při řešení problémů v oblasti sociálního zabezpečení, bytové problematiky či jakémkoli jednání s úřady. Pracovníky poradny zastihnete v  pracovních hodinách na telefonních číslech 224 872  100 a 774 643 545.

Jedním z největších a nejdéle trvajících projektů jsou „Kontaktní centra pro oběti nacismu a mezigenerační dialog v České republice“. Tato centra nabízí pro své členy společenské, kulturní a vzdělávacích akce, kurzy jazyků, společné oslavy narozenin či významných dní. Jednotlivá centra naleznete v Praze, Českých Budějovicích, Ústí nad Labem, Olomouci a v Ostravě. V pražském centru se konají průměrně dvě akce týdně vždy od 14:00, v ostatních centrech ve výše uvedených městech se naši členové setkávají dvakrát až třikrát měsíčně také od 14:00.


Návštěvníky jsou především přeživší nacistického pronásledování 1. generace, bývalí nuceně nasazení, přeživší holokaustu, ale stále častěji i jejich příbuzní a mladší senioři z řad veřejnosti. Jsme otevřený klub všem zájemcům a všechny akce, kurzy, přednášky v kontaktních centrech jsou zdarma. Pokud organizujeme externí společné akce, jedná se především o společné komentované návštěvy galerií, muzeí apod., snažíme se vždy vyjednat čestné vstupenky či symbolické vstupné. Navštívili jsme tak zdarma výstavu Světlo v obrazech, která se konala na Pražském hradě, výstavu v Obecním domě v Praze Příběh křišťálu Moser. Umělci František Skála či Jiří Anderle nás osobně provedli svými výstavami ve Valdštejnské jízdárně a v  Obecním domě apod. Naposledy jsme společně viděli výstavu Jiřího Koláře Úšklebek století. Podobně se konají společné akce i ve výše uvedených regionech.



Každoročně rovněž pro naše členy organizujeme  Slavnostní koncerty obětem nacismu. V roce 2015 to byl velký koncert v Smetanově síni Obecního domu v Praze, na kterém zahrál světoznámý německý cellista Alban Gerhardt. V tomto roce slavnostní koncert opět hostilo německé velvyslanectví v Praze. Pan velvyslanec Dr. Christoph Israng následně pozval hosty na odpolední občerstvení.  Program koncertu vznikl díky úspěšné spolupráci s Hudební a taneční fakultou AMU pod vedením prorektorky pro mezinárodní vztahy a uměleckou činnost PhDr. Ingeborg Radok Žádné.

Těší nás, že v  roce 2017 bylo Kontaktní centrum pro oběti nacismu a mezigenerační dialog v Praze nominováno na cenu Nejlepší klub roku 2017 a členka našeho centra paní Jarmila Pláteníková byla oceněna mezi pěti nejlepšími v kategorii Senzační senior. Nominace a ceny každoročně vyhlašuje Nadace Charty 77 v rámci svého projektu Senzační senioři.

Kontaktní centra naplňují své poslání i v mezigeneračním dialogu. Organizujeme setkání s pamětníky na školách či v muzeích. Ve spolupráci s Nadací Brücke/Most a nyní ve spolupráci se společností Pragkontakt pořádáme setkání s pamětníky nacistického pronásledování a mladými lidmi z Německa.

Na závěr si Vám dovoluji uvést několik názorů a postřehů návštěvníků center:

"Zúčastňujeme se téměř všech přednášek, cestopisných prohlídek, máme rádi i historické přednášky, prohlídky zámků, hradů i různé besedy, kroužky zpěvů a písní, trénování paměti a angličtiny. Jsme rádi, že je o nás seniory takto postaráno kolektivem Živé paměti, která pro nás v předchozích 15 letech znamenala něco, co bychom si v životě nemohli dopřát ani vidět. Děkují manželé Jakešovi"

"Je radost přicházet do společnosti všech těch milých, vstřícných a laskavých lidí. Mnohokrát děkuji všem, kteří v Živé paměti pracují za to, jak o nás pečují a jak krásně se ke všem chovají. Díky Hana Záhorcová"

"Jsem ráda, že jsem se svého času stala členkou Živé paměti. Žádná z akcí a schůzek, kterých jsem se zúčastnila, mě nezklamala a vždy se na každou další těším. Totéž se týká i pořadů, na které jsem mohla pozvat někoho z příbuzných. Děkuji vám všem. Věra Čeňková"

V současné době naleznete programy center na webových stránkách Živá paměť. Programy jsou připravovány na dva měsíce dopředu a zasílány návštěvníkům center na jejich poštovní nebo e-mailové adresy. V případě Vašeho zájmu o naše aktivity se prosím ozvěte se na telefonní číslo  224 872 750 nebo také e-mailem na  info@zivapamet.cz.  Bude nám ctí Vás na našich akcích uvítat!

Sepsala Viola Jakschová, koordinátorka Kontaktního centra pro oběti nacismu a mezigenerační dialog v Praze