Mauthausenské schody |
S prázdnou dolů, s nákladem nahoru. 186 schodů z lomu s padesátikilovým žulovým kamenem na zádech. A znovu a znovu. Od šesti do šesti. Tak se pracovalo v Mauthausenu. Jinde, při honění termínu, také od pěti do jednadvaceti. O jakém odškodnění to mluvíte, Rakušané? Dlužíte za otrockou práci! Mimo jiné.
Dalších 37.000 lidí bylo zavražděno v blízkém Gusenu. Další desetitisíce v táborech Wiener Neustadt, Wiener Neudorf, Schwechat, Graz, Ebensee, Schlier, St. Valentin, Passau, Melk, Löblpas, Eisenerz, Linc I, II, III... Mauthausen měl pětadvacet poboček po celém Rakousku.
Osvoboditelé v Mauthausenu, 5.5. 1945 |
Bylo 5.5. 1945. Stejný den, kdy povstala Praha. Den odplaty...
Takhle mi to táta nikdy nevyprávěl. To jsem si jen četl v dobových a dokumentárních publikacích. A na pamětních deskách.
Na té v Gusenu, kde se táta v pětačtyřicátém znovu narodil - 5. května opravdu slavil jako svoje druhé narozeniny - tak na té stojí, že 23 maníků 1. čety Troops D od 41. průzkumné roty a jejich velitele Staff Sergeanta Ala Kosieka sem přivedl švýcarský delegát Červeného kříže Louis Häflinger... Dík Louisi, dík Ale, dík kluci.
Táta o koncentráku mluvil až v posledních letech, ale jen zřídka. "Ono to pak ani nikoho moc nezajímalo. Nejdřív, snad. Bylo moc mrtvejch." Zbytečně jsem ho nenutil. Beztak se po nocích budil ze spánku vlastním křikem. A tak znám jen několik "historek". Po osvobození nemohli propuštěnci hned domů, ještě se střílelo. Dostali od Američanů poukázky na ubytování v místních hostincích. Tátu a jeho kamarády taky přidělili do jednoho. "Kam vás jen dám," spráskl ruce hostinský. Nakonec je ubytoval ve vlastních pokojích. Měli papír s razítkem.
Táta nově nabytou svobodu okomentoval stručně: "A tak jsem po třech letech zase spal v posteli..."
(Poprvé vyšlo na Neviditelném psu 4. května 2000)
Literatura: Milenci SS smrti, podle vyprávění Václava Václavíka napsala Jarmila Svatá, nakladatelství Svoboda, Praha 1945
Jan Kovanic